MMBD3004S-13-F
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MMBD3004S-13-F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):225mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 200 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C