MUR2X030A02
Description
DIODE GEN PURP 200V 60A SOT227
DataSheet
MUR2X030A02 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C