BYQ28EB-200HE3/81
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYQ28EB-200HE3/81 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C