FERD30H60CTS
Description
DIODE ARRAY 60V 15A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FERD30H60CTS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:585 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:170 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)