VS-HFA70FA120
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE HEXFRED 70A 1200V SOT-227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-HFA70FA120 PDF
Type Description
Series:HEXFRED®
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.8 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):51 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C