LQA12B300C
Manufacturer
Power Integrations
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO263
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LQA12B300C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)