BAS40-04-E3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BAS40-04-E3-08 PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)