ST10120C
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
ST10120C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C