BAS70WT-04-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
200MWSMALLSIGNALSCHOTTKYDIODESSO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BAS70WT-04-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C