MSRT250140(A)
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.4KV 250A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSRT250140(A) PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):250A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 250 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C