STPS10150CT
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS10150CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)