DSP25-16A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 1600V 28A TO247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DSP25-16A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):28A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 55 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C