RB218NS150FHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB218NS150FHTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):14.8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)