DPF60C200HB
Description
DIODE ARRAY GP 200V 60A TO247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DPF60C200HB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C