VS-UFB130FA60
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 87A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-UFB130FA60 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):87A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):105 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C