F1842CAD600
Description
DIODE MODULE 600V 40A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
F1842CAD600 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 120 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C