SS275TA12205
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V DE275
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SS275TA12205 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:3 Common Anode
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 5 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C