MBR40100PTE3/TU
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR40100PTE3/TU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)