MURTA50040R
Description
DIODE MODULE 400V 500A 3TOWER
DataSheet
MURTA50040R PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 250 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 50 V