SBR60A200CT
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 30A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBR60A200CT PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:960 mV @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C