MD120C16D1-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE RECT 1600V 120A D1 PAC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MD120C16D1-BP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 300 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:6 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C