MBR600150CTR
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 300A 2 TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR600150CTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 300 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C