VS-10CTQ150STRRPBF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-10CTQ150STRRPBF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)