STPS20L60CTN
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS20L60CTN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)