MBRB20H60CTHE3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRB20H60CTHE3/45 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C