STPS40M80CR
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS40M80CR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:735 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:65 µA @ 80 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)