FFA40U60DNTU
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO3P
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FFA40U60DNTU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.1 V @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C