VS-16CTQ100SPBF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-16CTQ100SPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:720 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:550 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C