SBRT20V60CT
Description
DIODE SBR ARRAY 60V 10A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBRT20V60CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C