VS-16CTQ060GSTRLP
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-16CTQ060GSTRLP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:280 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)