MUR2X030A10
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1000V 60A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MUR2X030A10 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.35 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C