MBRTA40040RL
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRTA40040RL PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C