APT30DQ100BCTG
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 1000V 30A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT30DQ100BCTG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):295 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C