STPS80L15CY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V MAX247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS80L15CY PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:420 mV @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:16 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)