SBRT60U50CT
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 60A TO-220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBRT60U50CT PDF
Type Description
Series:TrenchSBR
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 30 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:700 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C