SBRT30A100CT
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SB 100V 15A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBRT30A100CT PDF
Type Description
Series:TrenchSBR
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 15 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C