UFB200FA40
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 400V 100A SOT227B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
UFB200FA40 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.24 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):93 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 400 V