HTZ160C12K
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 12KV 1.7A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
HTZ160C12K PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):12000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:12 V @ 2 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 12000 V