QRC3310002
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 3.3KV 90A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
QRC3310002 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):3300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):90A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:4.3 V @ 100 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 3300 V