MSCD60-18
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.8KV 60A D1
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSCD60-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 200 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 1800 V