DSA600A150NB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DSA600A150NB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 150 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C