HFA320NJ40C
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 400V 321A TO244AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
HFA320NJ40C PDF
Type Description
Series:HEXFRED®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):321A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 320 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):140 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 µA @ 400 V