IRKD56/10A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1KV 60A ADD-A-PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
IRKD56/10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 1000 V