QRF1420T30
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.4KV 85A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
QRF1420T30 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Anode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.8 V @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 1400 V