PD30KN16
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE PHASE LEG D+D 1.6KV
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
PD30KN16 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.29 V @ 90 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C