SBYV27-50-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBYV27-50-E3/73 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.07 V @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):15 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C