SDM20U40Q-7
Description
SCHOTTKY DIODE SOD523
DataSheet
SDM20U40Q-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 200 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):10 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:SOD-523
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C