RFUS20NS4STL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 430V 20A LPDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RFUS20NS4STL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):430 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:LPDS
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)