BAS3005B02VH6327XTSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BAS3005B02VH6327XTSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:PG-SC79-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
JANTXV1N5806
JANTXV1N5806
DIODE GEN PURP 150V 1A AXIAL
CRS01(TE85L,Q,M)
CRS01(TE85L,Q,M)
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT
D1800N43TVFXPSA1
D1800N43TVFXPSA1
DIODE GEN PURP 4.3KV 1800A
BAS3005B02VH6327XTSA1
BAS3005B02VH6327XTSA1