VS-20ETF10-M3
Description
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220AC
DataSheet
VS-20ETF10-M3 PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):95 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C